Carlos Alcaraz, debut dificil la turneul de la Rotterdam
de Redacția Jurnalul | 05 Feb 2025 • 22:45
Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz, principalul favorit, a avut parte de un debut dificil la turneul ATP 500 de la Rotterdam (Olanda), dotat cu premii totale de 2.563.150 de euro. Cu toate acestea, el a reușit o victorie în trei seturi în fața olandezului Botic van de Zandschulp, cu scorul de 7-6 (7/3), 3-6, 6-1, marți, în prima rundă.
Alcaraz, numărul trei mondial, a obținut victoria după două ore și 34 de minute. În optimi, el va întâlni învingătorul dintre italianul Andrea Vavassori și canadianul Felix Auger-Aliassime (campionul din 2022).
Danezul Holger Rune, al cincilea favorit, s-a impus în două seturi în fața italianului Lorenzo Sonego, cu scorul de 7-6 (7/4), 6-4, și va juca împotriva spaniolului Pedro Martinez în optimi.