Habár a világjárvány sokmindenben keresztülhúzta terveinket az idénre, visszanézve az idei évre sokmindent tudhatunk ennek ellenére magunk mögött. A nyár folyamán egy közösen eltöltött hétvége a Kreakids Stúdió diákjaival felejthetetlen élményt nyújtott számunkra. A workshop célja az volt, hogy új színben tűntessük fel a szinte már kihalóban lévő mesterségeket. Fiatalok szemüvegén keresztül dokumentáltuk a történéseket, ők is nagyon sokat tanultak a közösen eltöltött idő során. A képeket és a felvételeket látva megszületett bennünk az igény, hogy ebből valami többet hozzunk ki, mint egy sima műhelymunka. Ebből született meg a döntés: egy videó elkészítése és egy brosúra megtervezése, hisz ezek segítségével sokkal hosszabb távon fennmaradnak az ott eltöltött pillanatok, ugyanakkor ebben az új szellemiségben is megmutathatjuk a gyapjú természetes anyagokkal való festését. Merthogy ez az időszak mindkettőnket tanított: nekünk új szemléletmódot ajándékozott, a fiatalokat pedig közelebb hozta a természeti kincseinkhez, a természetes alapanyagokhoz.
Itt láthatjátok a videót:
Az anyagok a Communitas Alapítvány támogatásával jöttek létre.
A Gyergyó Területi Ifjúsági Tanács idén első alkalommal szervezte meg „Együtt jobb” címmel Fotópályázatát. Ez a program arra akarta felhívni a figyelmet, ebben a koronavírus által teljesen felborult világban, hogy az emberi kapcsolatok milyen fontosok mindenki számára.
A fotópályázatra Gyergyószéki 16-35 év közötti fiatalok jelentkezhettek. Reméltük, hogy sok fiatalt fog érdekelni nem csak a téma. A benevezés nagyon egyszerű volt, hiszen bármilyen fényképezésre alkalmas eszközzel készitett fotóval be lehetett nevezni. Külön ki volt hangsúlyozva a pályázat kiírásánál, hogy nem profi fotósok képeit vátjuk, hanem bárki jelentkezhet, aki szeretne. A legfontosabb feltétel az volt, hogy saját képpel kellet benevezni a pályázatra és ez a kép akár telefonnal is készülhetett.
Idén már harmadik alkalommal került sor a román érettségi felkészítőre, amely a 2021-ben vizsgázó diákokat készítette elő a nagy megmérettetésre. A már bevált recept szerint november 28-án és december 12-én dr. Szabó Zsolt egyedileg kifejlesztett módszerével vették át a diákok a tételek megoldásának technikáit. A felkészítő rövid és tömör volt, ezért csak nagyvonalakban ismételték át azokat az irodalmi leckéket, amelyet a diákok fontosnak tartottak.
Első alkalommal szervezte meg a Sie-Sie Stúdió Egyesület a Pénzügyi Tudatosság képzést középiskolások számára. Az alkalomra 2020. december 21.-én került sor a Zoom platformon. Az online találkozó családias hangulatban telt, a fiatalok érdeklődőek voltak a téma iránt.
Az első workshop a következő dolgokat foglalta magába:
A visszajelzések alapján továbbra is igény lenne effajta képzésekre a fiatalok körében, hiszen ez az a korosztály, aki nemsokára saját lábakra áll és fontos lenne számukra a pénzügyi intelligencia fejlesztése.
A projekt elsődleges célcsoportja az egyesület tagjainak a technikai felszerelésének a nemzetközi szintre való emelése. Felszerelés vásárlásban elsőbbséget élveznek az idén leigazolt 2 versenyzőink, hiszen ők fogják nemzetközi versenyeken megmérettetni magukat. Ennek érdekében befektetésekre lesz szükség. A támogatás fő haszonélvezői egyesületünk tagjai, de indirekt módon érintettek településünk és a Hargita megye lakossága is, hiszen a versenyeken való részvétellel képviseljük régiónkat és népszerüsítjük Hargita megyét és Romániát.
A Torzsások Szárhegyi Kulturális és Turisztikai Egyesülete múlt héten (2020.november 5-én) szervezte meg a Hargita Megye Tanácsánál elnyert összegből megvalósított férfi székelyruhák hivatalos átadását. A projekt keretén belül 5 egyesületi tag számára sikeresen varrattunk ingeket és mellényeket, amelyekkel a jövőben büszkén képviselhetjük térségünket bárhol a nagyvilágban. Az átadás a járványügyi helyzet miatt korlátolt létszámban történt meg.
Ezúton is köszönjük a Hargita Megye Tanácsának, hogy a jelenlegi helyzet ellenére is támogatja egyesületünket.
Az idei évben fiataloknak szerveztünk olyan kézműves tevékenységeket, ahol bepillantást nyerhetnek a gyapjúfeldolgozás folyamatába és különleges textilfestésekkel,- festékanyagokkal ismerkedhettek. Célunk az volt, hogy a természetben fellelhető környezetbarát anyagokkal, feldolgozhatóságukkal barátkozzanak és életük során hasznosítani, alkalmazni tudják. Lehetőséget biztosítottunk vízzel hajtott szerkezetekkel ismerkedni Eszenyőben, a körülötte zajló tevékenységek-mesterségekkel.
A Fessünk Álmokat program ötödik évében az idősebb korosztályt szólította meg. A program 2016-ban indult azzal a célja, hogy különböző csoportok jövőképét álmát jelenítse meg a Gyergyószentmiklósi Szent Miklós templom és Fogarassy Mihály Általános iskola szomszédságában lévő sikátor falán. Idén immár 50 méternyi színes jövőkép díszíti a falat. Megjelennek rajta gyerekek, serdülők, fiatal felnőttek, családok és idősek álmai.
A gyergyói szociális szakkönyvtár 2014-ben jött létre abból a célból, hogy a városunkban jelenlévő segítő foglalkozású szakembereknek, illetve a távoktatásos képzési formában segítő szakmákat tanuló diákoknak segítségére legyen a szakmai felkészültségre. Azóta a könyvtár állománya több más tudományterületen bővült, így jelenleg a szociális munka, pszichológia, pedagógia, szociológia mellett kisebbségkutatás, nemzetközi kapcsolatok, filozófia, politológia, jog, kommunikáció, szervezetfejlesztés, coaching, karriertanácsadás, tanulásmódszertan szakkönyvek is megtalálhatók.
Jelenleg a könyvtárban közel 824 darab könyv és folyóirat található. Online nyilvántartás és kölcsönzési rendszer is rendelkezésre áll az érdeklődők részére.
A 2020-as fejlesztés keretében a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány támogatásával sikerült megvásárolnunk 23 darab új szakkönyvet. Idén elsősorban csapatépítés, szervezetfejlesztés, szervezeti kommunikáció, rugalmas munkavégzés, énmárka építés, szövegírás, pszichológia, időgazdálkodás és mentálhigiéné témájú könyveket választottunk.