A Gyergyó Területi Ifjúsági Tanács idén első alkalommal szervezte meg „Együtt jobb” címmel Fotópályázatát. Ez a program arra akarta felhívni a figyelmet, ebben a koronavírus által teljesen felborult világban, hogy az emberi kapcsolatok milyen fontosok mindenki számára.
A fotópályázatra Gyergyószéki 16-35 év közötti fiatalok jelentkezhettek. Reméltük, hogy sok fiatalt fog érdekelni nem csak a téma. A benevezés nagyon egyszerű volt, hiszen bármilyen fényképezésre alkalmas eszközzel készitett fotóval be lehetett nevezni. Külön ki volt hangsúlyozva a pályázat kiírásánál, hogy nem profi fotósok képeit vátjuk, hanem bárki jelentkezhet, aki szeretne. A legfontosabb feltétel az volt, hogy saját képpel kellet benevezni a pályázatra és ez a kép akár telefonnal is készülhetett.
Idén már harmadik alkalommal került sor a román érettségi felkészítőre, amely a 2021-ben vizsgázó diákokat készítette elő a nagy megmérettetésre. A már bevált recept szerint november 28-án és december 12-én dr. Szabó Zsolt egyedileg kifejlesztett módszerével vették át a diákok a tételek megoldásának technikáit. A felkészítő rövid és tömör volt, ezért csak nagyvonalakban ismételték át azokat az irodalmi leckéket, amelyet a diákok fontosnak tartottak.
A 2018/2019-es tanévben sikerült megvalósítani az első olyan átfogó szociológiai kutatást, amely célcsoportja a gyergyószéki középiskolások voltak. A kutatás során 6 gyergyószéki középiskola több mint 1100 diákját kérdeztük meg kérdőív segítségével. A kutatás fő témái a fiatalok időbeosztása, terheltséget, szabadidő-eltöltési szokásai, iskolán kívüli tevékenységei, önkéntessége, idegennyelv-tudása, román-nyelvtudása és román nyelvvel kapcsolatos attitűdjei, valamint jövőterveik feltérképezése voltak.
A kutatás eredményeinek feldolgozására egy kutatócsoport alakult 11 szociológia és hr szakos egyetemi hallgatóból, akik tapasztalt kutatók mentorálása mellett dolgoztak. A kutatócsoport eredményeikből dolgozatokat írtak és ezeket egy konferencián tervezik bemutatni. Egyelőre idén augusztusban egy műhelykonferenciára került sor, ahol az előadások első változatát mutatták be.
Első alkalommal szervezte meg a Sie-Sie Stúdió Egyesület a Pénzügyi Tudatosság képzést középiskolások számára. Az alkalomra 2020. december 21.-én került sor a Zoom platformon. Az online találkozó családias hangulatban telt, a fiatalok érdeklődőek voltak a téma iránt.
Az első workshop a következő dolgokat foglalta magába:
A visszajelzések alapján továbbra is igény lenne effajta képzésekre a fiatalok körében, hiszen ez az a korosztály, aki nemsokára saját lábakra áll és fontos lenne számukra a pénzügyi intelligencia fejlesztése.
Mozgalmas hétvégéje volt azoknak a fiataloknak, akik a Gyergyó Területi Ifjúsági Tanács programjain vettek részt 2019. december 13-15 között.
A kommunikációs képzés három napon át tartott. Itt lehetőségük volt a fiataloknak olyan kommunikációs technikákat elsajátítani, amelyek során hatékonyabbá tudják tenni a saját és a csapaton belülli kommunikációjukat. Megtanulhatták, hogy mikre kell oda figyeljenek amikor másokra akarnak figyelni és mik azok a dolgok, amelyeket tudatosabban kell hangsúlyozzanak, amikor kifele kommunikálnak vagy a nem megszokott környezetükben vannak. Gyakorlati feladatok segítségével pedig a csapaton belüli kommunikáció fontosságát is megismerhették és különböző praktikáira is betekintést nyerhettek, amelyeket alkalmazba eredményesebben kommunikálhatnak. Megtanulhatták, hogy a különböző helyzetekben milyen általános kommunikációs praktikákat szoktak nem tudatosan ők is használni és hogyan lehet azokat korrigálni. Ugyanakkor azt is megtanulhatták, hogy nagyobb közösségbe mik jelenthetik azokat a félreértéseket, amelyeket mindenképpen érdemes elkerülni. A tapasztalt az volt, hogy nagyon érdekesnek tartották ezeket a fiatalok és jó hangulatban tudták a feladatokat elvégezni.